Pacik és lovak egyhelyen

mindent a pacikról vagyis a lovakról


Ki tartson lovat?

Lovat csak az tartson aki tud megfelelően gondoskodni róla.Mielőtt megveszitek a lovat gondoljátok át hogy van-e elég időtök hogy kimenjetek hozzá a lovardába.Ha vesztek lovat/pónit hetente legalább 4-5 alkalommal biztos ki kell menned,ha bértartásban tartod,mert a ló csak így fog ismerni,megbízni benned.Ezért alaposan gondolj át mindent mielőtt megveszed a lovad.

Biztosan hallottatok már olyanról,hogy egy ló gazdája bántotta a lovát.Nektek nem szabad ilyen gazdákká válnotok.Én is szeretnék egy pónit,vagy egy csikót,és tisztában vagyok azzal mennyi dolgom lesz vele,de nagyon szívesen megcsinálnom!Ti is álljatok így hozzá!Ha lovad/pónid lesz sokat kell vele törődni,hogy megbízzon benned,és hogy jól tudj rajta lovagolni.Ha csikód lesz akkor még többet kell vele törődni,de jutalmul végignézheted azt,hogy hogy lesz belőle nagy ló.

Tehát mielőtt lovat vesztek ezeket gondoljátok végig!

 






Fáslizás

Mindmáig vitatott kérdés a fáslizás. Nehéz eldönteni, hogy ezzel ártunk, vagy éppen használunk lovunknak.

A lovasok nagy része vallja, hogy a lovak lábát, ha igazán védeni akarjuk, akkor fáslizni kell. Az edzés során főleg ínvédőket és bokavédőket használnak, de vannak, akik itt is a fáslira esküsznek. A munka végeztével felkerülnek az istállófáslik, melyek feladata sérülések elkerülése, a ló lábának melegen tartása, használatával elkerülhető a láb beszűrődése.

Német kutatók érdekes felfedezést tettek: szerintük a fásli többet árt, mint használ. Azt állítják, hogy akadályozza a vérkeringést, ezáltal károsítja az inakat.

Megfigyeléseik szerint a fáslizott lábak vérkeringése nagyon rossz volt. 7 hónapon keresztül vizsgálták a fáslizás hatását. Megállapították, hogy munkafásliban 15-20 percig álló lovaknak komoly fájdalmaik voltak. Van egy másik hátránya is a fáslinak, a mozgás során képződő hő nem tud távozni, így a fásli alatt reked. A megoldást a megfelelő szellőzésű lábvédők jelentik, ezek ugyanis rugalmasak és hagyják távozni a hőt.
 

Forrás: www.bioport.hu


 

Igazítás, nyírás

A lovakat nyírni kell, hogy eltávolítsuk a téli szőrzetüket. Így nem csak hamarabb megszáradnak, és ezáltal elkerülhető a meghűlés, hanem könnyebb a tisztántartásuk is. Mindig lónyírásra gyártott készüléket használjunk. A megnyírt lónak viszont nincs meg a természetes védelme a téli hideg ellen, ezért ne felejtsük el betakarni. Az istállóban tartott lovak általában több nyírást és igazítást igényelnek, mint a legelőn tartott társaik.

Bizonyos helyeken csak olló szükséges. Nagyon óvatosan kell bánni vele, főleg a szemek környékén. A ló bajuszát nem szabad levágni, mivel ezek nélkül nem lesz képes felmérni a távolságot és előfordul, hogy beüti az orrát. Az istállóban tartott lovak bokaszőrét egész évben igazíthatjuk, de a legelőn tartott állatokét nem szabad, mert az védi a nedvesség és a hideg ellen.

A teljes nyírás (kopaszítás) a sörény teljes levágását jelenti, ezzel megoldható a rendetlen sörény problémája is, de akár 2 évbe is beletelhet, amíg visszanő, ezért jól gondoljuk meg ezt a lépést.

A sörény szedése azt jelenti, hogy nem csak megrövidítjük, hanem meg is ritkítjuk. Így a ló külseje rendezettebbé válik. Ha a farkat akarjuk megigazítani, akkor az alján egyenes vonalban kell elvágnunk úgy, hogy mintegy 12 cm-rel lógjon a csánk alá.

Minél több szőrt vágunk le a lóról, annál több takaróra lesz szükség. A nyírás nagy szakértelmet igényel és általában késő ősszel kezdik, és tél végéig hat-nyolc hetente kell ismételni. Ezután ne vágjuk a szőrt, mert megzavarhatjuk a nyári bunda kialakulását.

A ló számára a nyírógép hangja szokatlan lehet, ezért nagy türelemmel kell lennünk.

Forrás: www.bioport.hu


 

A kitrágyázás

A kitrágyázás a legtöbb lótulajdonos számára fárasztó feladat. A trágyázást naponta el kell végezni, hiszen ez alapvető fontosságú lovunk érdekében.

A szükséges eszközök: talicska, vasvilla, lapát és seprű.

A trágyadombot az istállótól jó távol kell elhelyezni, mivel rengeteg legyet vonz. Néhány havonta új dombot kell kezdeni, az előzőt pedig hagyni kell elrothadni. Az eszközöket tisztán kell tartani és soha nem szabad a ló közelében tartani, mert sérüléseket okozhat.


         

Szalmaalom takarítása:

A lovat biztonságosan kössük ki az istállón kívül.

  1. a takarítást kezdjük a villával, a trágyát dobáljuk a talicskába. Válasszuk el a nedves és koszos szalmát a tisztától és ezt is tegyük a talicskába.
  2. a tiszta szalmát pocoljuk fel a fal mellé és söpörjük fel a padlót. Figyelni kell, hogy minden sarkot alaposan takarítsunk ki. Hagyjuk egy ideig száradni.
  3. terítsük el a szalmát, és ha kell, egészítsük ki friss alommal. Az alom legyen jó vastag, kb., mint a villa fogai.
  4. Két-háromhetente fel kell mosni és fertőtleníteni a padlót, majd hagyni, megszáradni. A szalmát minden alkalommal máshová rakjuk össze, hogy a halom alatt is kitakaríthassunk.

Forgács-és papíralom: a takarítás menete ugyanaz, mint a szalmánál, annyi különbséggel, hogy a padló felmosása és fertőtlenítése évente egyszer történik.

Mélyalmozás: csak a trágyát szedjük fel és a régi tetejére új almot helyezünk, havonta egyszer eltávolítjuk az egészet. Ha ezt a módszert választjuk, akkor fontos, hogy az istálló jól szellőzzön és a felső rétege mindig száraz legyen, különben a lónál lábbetegségek alakulhatnak ki.

Forrás: www.bioport.hu





Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 8
Heti: 114
Havi: 438
Össz.: 151 361

Látogatottság növelés
Oldal: tarthatsz-e lovat 1.fejezet
Pacik és lovak egyhelyen - © 2008 - 2024 - paci-lo.hupont.hu

A HuPont.hu weblapszerkesztő. A honlapkészítés nem jelent akadályt: Honlapkészítés

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »